آموزش

دامنه COM بهتر است یا IR ؟ (6 تفاوت میان دامنه IR و COM)

تفاوت IR و COM

در این زمان که همه مردم در اینترنت رفت  و آمد دارند. اما برای بعضی از مردم سوالی پیش می آید که دامنه چیست؟ چه تاثیری در سایت ها دارد و فرق دامنه ها با هم چیست؟ دامنه COM بهتر است یا IR. در این مقاله به 6 تفاوت میان دامنه IR و COM خواهیم پرداخت .

یکی از سوالات متعدد مشتریان ما این است که دامنه چیست و فرق میان پسوند های  IR و COM در آدرس سایت ها چیست و کدام یک بهتر است.

معانی دامنه و پسوند های IR و COM چیست ؟

معانی دامنه ها و تفکیک َآن ها در متن زیر برای شما شرح خواهیم داد.

دامنه چیست؟

دامنه

برای اینکه دیگران بتوانند خانه یا محل کار شما را پیدا کنند نیاز به آدرس آنها دارند. برای اینکه کاربران گوگل بتوانند سایت شما را پبدا کنند نیاز به آدرس سایتتان دارند. و دامنه همان آدرس سایت شما در اینترنت میشود. به دامنه در زبان انگلیسی ( DOMAIN ) میگویند. اگر شما به انتهای آدرس سایت ها دقت کرده باشید.

در انتهای هر دامنه یک نقطه و چند حرف پشت سر هم آمده است مانند (دامنه IR یا دامنه COM یا NET ) که آنها پسوند دامنه میگویند.

COM

پسوند دامنه COM مخفف شده کلمه انگلیسی ( COMMERCIAL ) است. که به فارسی معنی ” تجاری ” میدهد. اوایل شرکت های تجاری از این دامنه برای سایت هایشان استفاده میکردن. اما با گذشت زمان این دامنه برای همه آزاد شد. به همین دلیل الانه مردم به آن دامنه بین المللی میگویند.

IR

پسوند دامنه IR که مخفف کلمه ( IRAN ) که اسم کشورمان در زبان انگلیسی میشود. به این نوع پسوند دامنه ها پسوند های ملی میگویند که تقریبا همه کشور ها دارند. مانند کشور روسیه ( RUSSIA ) که از پسوند RUS استفاده میکند. یا کشور کلمبیا ( COLOMBIA ) که از پسوند CO استفاده میکند.

البته وقتی می گوییم دامنه ملی به این معنا نیست که فقط افراد آن کشور میتوانند به آن دسترسی داشته باشند. مانند بعضی از افراد از پسوند های کشوری بجز کشور خود استفاده میکنند مانند خیلی از  از شرکت ها که از پسوند CO به دلیل زیباییش و شباهتش به کلمه Company  استفاده میکنند.

مقایسه دامنه IR با دامنه COM

دات کام بهتر است یا دات آی آر

ما در این مقاله میخواهیم دامنه IR را با دامنه COM که تقریبا تقریبا 75 درصد دامنه های اینترنت را فراگرفته است مقایسه کنیم و تفاوت میان دامنه IR و COM را بررسی کنیم.

در کدام دامنه شما گزینه های بیشتری دارید

همانطور که کمی پیش گفتیم. دامنه های خریداری شده رو یک سیستم ذخیره میشود. حال ممکن است دو یا چند دامنه با یک اسم ذخیره شوند؟ برای مثال دوتا سایت با اسم مای لیان و دامنه COM به صورت myliangroup.com ذخیره شوند ولی سایت های جداگانه ای باشند؟ غیرممکن است! تنها راهی که بشود با یک اسم چند سایت باشد این است که دامنه تفاوتی داشته باشند.

کدام دامنه قیمت بهتری دارد؟

دامنه IR نسبت به COM قیمت کمتری دارد. هر دامنه ای که ما کاربران میسازیم باید روی یک سیستم قوی ذخیره و ثبت سود. دلیل این که دامنه IR ارزان تر است این که این دامنه روی سیستمی ذخیره میشود که در ایران میباشد. به همین دلیل قیمت آن پایین تر است. دامنه COM نسبت به دامنه IR نسبتا گران تر است و دلیل آن نوسان قیمت دلار است.

به کدام دامنه اعتماد کنیم؟

احتمالا همگی شما در مورد جرائم سایبری شنیده اید. هیچکس دلش نمیخواهد اطلاعاتش را درون سایتی بگذارد که احتمال لو رفتنشان وجود داشته باشد. این حس برای سایت هایی که با دامنه ملی است کم تر پیش می آید نسبت به سایت هایی که دامنه بین المللی دارند. چون برای راه اندازی سایت با دامنه ملی نیاز است که در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت نام کنید. ایرینیک یک ثبت احوال برای دامنه های ملی است.

برای اینکه بتوانید دامنه ملی خود را ثبت کنید نیاز است تمام اطلاعات خود را در این پایگاه ثبت کنید. از آنجایی که تمامی اطلاعات صاحب دامنه در این پایگاه رسمی به ثبت می‌ رسد دیگر این شخص به هیچ وجه نمی‌تواند به قانون شکنی یا هر نوع کلاهبردای فکر کند چراکه تمامی اطلاعات او به ثبت رسیده و کاملا قابل پیگیری هستند.

کدام دامنه در تبلیغ های رسانه ای بهتر است؟

از کدام دامنه در تبلیغات اسفاده کنیم

از آنجایی صدا و سیما کامل ملی است، فقط دامنه ملی را در تبلیغات خودش قبول میکند. برای اینکه تبلیغات در صدا و سیما داشته باشید نیاز است که از دامنه IR استفاده بکنید.

از لحاظ سئو کدام دامنه بهتر است؟

برای اینکه متوجه این بشویم لازم است که با آی پی (IP) آشنا بشویم. آدرس آی پی به نوعی محل و موقعیت شماست. زمانی که شما به اینترنت وصل می‌شوید شماره‌ای به دستگاه شما داده می‌شود (این دستگاه ممکن است لپ تاپ موبایل یا تبلت باشد). شما هر جای اینترنت که بگردید با این شماره قابل ردیابی و شناسایی خواهید بود و موقعیت مکانی شما هم برای اینترنت مشخص خواهد شد.

دامنه COM یک دامنه بین المللی هست در حالی که بیشتر یا شاید حتی همه بازدید کنندگان شما از ایران هستند.حالا فرض کنید که سایت شما دامنه ملی داشته باشد. یعنی هم دامنه شما از ایران است و هم مشتری/بازدیدکننده شما. به نظر شما این قضیه کمکی به بهینه سازی نتایج نمی‌کند؟ به هر حال برای گوگل دامنه و بازدیدکننده ایرانی نزدیک تر و بهینه تر از دامنه بین المللی و بازدید کننده ایرانی است.

تبلیغات در گوگل

روزانه بیشتر از 3 میلیارد جستجو در گوگل انجام میشود.مطمئن باشید که تعداد زیادی از این 3 میلیارد نفر دنبال خدمات و محصولاتی هستند که شما ارائه می‌دهید!. متاسافانه به دلیل تحریم‌هایی که روی ما اعمال شده است دیگر گوگل کار تبلیغاتش را با دامنه ملی ایران (دامنه آی آر) انجام نمی‌دهد!

پس اگر کسب و کار شما به شکلی است که نیاز به تبلیغات در گوگل دارید این تفاوت میان دامنه IR و COM بسیار برای شما مهم میشود .حتما این نکته را به یاد داشته باشید!

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.