مقالات تکنولوژی

دامنه COM بهتر است یا IR؟

تفاوت IR و COM

یکی از سوالات پرتکرار افرادی که تازه وارد دنیای وب شده اند این است که دامنه چیست و فرق میان پسوندهای مختلف بویژه IR و COM در آدرس سایت ها چیست و کدام یک بهتر است.

دامنه چیست؟

برای اینکه افراد بتوانند سایت شما را پیدا کنند نیاز به آدرس سایت‌تان دارند. و دامنه همان آدرس سایت شما در اینترنت میشود. به دامنه در زبان انگلیسی ( DOMAIN ) میگویند. اگر شما به انتهای آدرس سایت ها دقت کرده باشید.

در انتهای هر دامنه یک نقطه و چند حرف پشت سر هم آمده است مانند (دامنه IR یا دامنه COM یا NET ) که آنها پسوند دامنه میگویند.

معانی دامنه و پسوند های IR و COM چیست؟

معانی دامنه ها و تفکیک َآن ها در متن زیر برای شما شرح خواهیم داد.

دامنه چیست؟

دامنه دات کام (COM)

پسوند دامنه COM مخفف شده کلمه انگلیسی ( COMMERCIAL ) است. که به فارسی معنی ” تجاری ” میدهد. اوایل شرکت های تجاری از این دامنه برای سایت هایشان استفاده میکردن. اما با گذشت زمان این دامنه برای همه آزاد شد. به همین دلیل الانه مردم به آن دامنه بین المللی میگویند.

دامنه دات آی آر (IR)

پسوند دامنه IR که مخفف کلمه ( IRAN ) که اسم کشورمان در زبان انگلیسی میشود. به این نوع پسوند دامنه ها پسوند های ملی میگویند که تقریبا همه کشور ها دارند. مانند کشور روسیه ( RUSSIA ) که از پسوند RUS استفاده میکند. یا کشور کلمبیا ( COLOMBIA ) که از پسوند CO استفاده میکند.

البته وقتی می گوییم دامنه ملی به این معنا نیست که فقط افراد آن کشور میتوانند به آن دسترسی داشته باشند. مانند بعضی از افراد از پسوند های کشوری بجز کشور خود استفاده میکنند مانند خیلی از  از شرکت ها که از پسوند CO به دلیل زیباییش و شباهتش به کلمه Company  استفاده میکنند.

مقایسه دامنه IR با دامنه COM

دات کام بهتر است یا دات آی آر

ما در این مقاله میخواهیم دامنه IR را با دامنه COM که تقریبا تقریبا 75 درصد دامنه های اینترنت را فراگرفته است مقایسه کنیم و تفاوت میان دامنه IR و COM را بررسی کنیم.

در کدام دامنه شما گزینه های بیشتری دارید

همانطور که کمی پیش گفتیم. دامنه های خریداری شده رو یک سیستم ذخیره میشود. حال ممکن است دو یا چند دامنه با یک اسم ذخیره شوند؟ برای مثال دوتا سایت با اسم مای لیان و دامنه COM به صورت myliangroup.com ذخیره شوند ولی سایت های جداگانه ای باشند؟ غیرممکن است! تنها راهی که بشود با یک اسم چند سایت باشد این است که دامنه تفاوتی داشته باشند.

کدام دامنه قیمت بهتری دارد؟

دامنه IR نسبت به COM قیمت کمتری دارد. هر دامنه ای که ما کاربران می سازیم باید روی یک سیستم قوی ذخیره و ثبت شود. دلیل این که دامنه IR ارزان تر است این که این دامنه روی سیستمی ذخیره میشود که در ایران می باشد. به همین دلیل قیمت آن پایین تر است. دامنه COM نسبت به دامنه IR نسبتا گران تر است و دلیل آن نوسان قیمت دلار است.

به کدام دامنه اعتماد کنیم؟

احتمالا همگی شما در مورد جرائم سایبری شنیده اید. هیچکس دلش نمی خواهد اطلاعاتش را درون سایتی بگذارد که احتمال لو رفتنشان وجود داشته باشد. این حس برای سایت هایی که با دامنه ملی است کم تر پیش می آید نسبت به سایت هایی که دامنه بین المللی دارند. چون برای راه اندازی سایت با دامنه ملی نیاز است که در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت نام کنید. ایرنیک یک ثبت احوال برای دامنه های ملی است.

برای اینکه بتوانید دامنه ملی خود را ثبت کنید نیاز است تمام اطلاعات خود را در این پایگاه ثبت کنید. از آنجایی که تمامی اطلاعات صاحب دامنه در این پایگاه رسمی به ثبت می‌ رسد دیگر این شخص به هیچ وجه نمی‌تواند به قانون شکنی یا هر نوع کلاهبردای فکر کند چراکه تمامی اطلاعات او به ثبت رسیده و کاملا قابل پیگیری هستند.

از لحاظ سئو کدام دامنه بهتر است؟

از نظر سئو و بهینه سازی وبسایت هیچ تفاوتی بین پسوندهای مختلف دامنه وجود ندارد. گرچه برخی سئوکاران ترجیح شان استفاده از دامنه دات کام است اما تجربه ثابت کرده برای سئو کردن و رسیدن به رتبه های برتر گوگل نوع پسوند دامنه تاثیری نخواهد داشت.

تاثیر دامنه IR در تبلیغات گوگل ادز

باتوجه به تحریم های بین المللی شرکت های بسیاری خدماتی به کاربران ایرانی نمی دهند. یکی از روش های سریع رسیدن به صفحه نخست گوگل بدون انجام سئو که امری زمان بر است، استفاده از خدمات گوگل ادز است.

البته گوگل ادز هم محدودیت هایی برای کاربران ایرانی اعمال کرده، ولی از آنجایی که ایرانی ها در محدودیت ها بزرگ شده اند برای این مشکل هم راهکارهایی دارند، پس زیاد نگران نوع پسوند دامنه خود نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *