متفرقه

لیان به چه معناست؟

معنی لیان چیست

معنی لیان چیست؟

لیان یکی از نام‌های قدیمی بوشهر است. در دوران باستان، بوشهر به نام‌های مختلفی شناخته می‌شد. نام بخشی از شبه جزیره‌ای که امروز بوشهر نامیده می‌شود، در دوران ایلامی و حدود 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح، لیان بوده. لیان تنها و معتبرترین بندر حکومت ایلامی در ناحیه جنوب غربی ایران و سواحل شمالی خلیج فارسی کنونی به شمار می‌رفته. آثار باستانی کشف شده در بوشهر، از جمله لوحه‌های سنگی، نشان می‌دهد که این شهر در آن زمان به عنوان لیان شناخته می‌شده.

آجر سفالی پخته شده ایلامی که در بوشهر کشف شده و در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.

برخی از مورخین معتقدند که نام لیان از کلمه “لیان” به معنای “نخل” در زبان ایلامی گرفته شده است. زیرا در آن زمان، نخلستان‌های زیادی در اطراف بوشهر وجود داشته.

ایلامی‌ها از بندر لیان با حوزه‌های تمدنی بین النهرین، سند و هندوستان و احتمالا شمال آفریقا روابط تجاری داشته‌اند و با کرانه‌های جنوبی خلیج فارس از جمله عمان و بحرین در تماس بوده‌اند. از این روی بندر لیان در تاریخ و تمدن ایلامی، جایگاه ویژه و نقش مهمی داشته است.

نام لیان تا قرن سوم هجری قمری بر روی بوشهر باقی ماند. در آن زمان، نام این شهر به “بوشهر” تغییر یافت. دلایل مختلفی برای این تغییر نام ذکر شده است. برخی معتقدند که این تغییر نام به دلیل حمله اعراب به ایران بوده و برخی دیگر نیز معتقدند که این تغییر نام به دلیل رونق یافتن بندر بوشهر و تبدیل شدن آن به یک مرکز تجاری مهم بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *