مقالات سئو

دامین اتوریتی یا اعتبار دامنه (Domain Authority) چیست؟

اعتبار دامنه

اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی Domain Authority (DA) معیاری است که نشان می‌دهد یک وب‌سایت چقدر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) عملکرد خوبی دارد. این سنجش اعتبار توسط وبسایت Moz، ارائه‌دهنده معروف ابزار سئو، ارائه می شود.

اعتبار دامنه با استفاده از یک الگوریتم پیچیده محاسبه می‌شود که طیف وسیعی از عوامل مانند تعداد بک لینک های باکیفیت، سن وب‌سایت، کیفیت محتوا و… را در نظر می‌گیرد.

در اصل، اعتبار دامنه امتیازی است که احتمال رتبه بندی یک وب سایت را در نتایج موتورهای جستجو پیش بینی می کند. این امتیاز از 0 تا 100 متغیر است. یک وب سایت با نمره DA 50 متوسط در نظر گرفته می شود، در حالی که امتیاز 60 یا بالاتر خوب و نمره 70 یا بالاتر عالی در نظر گرفته می شود.

اعتبار دامنه یک معیار مهم برای صاحبان وب سایت است، زیرا ارتباط نزدیکی با رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. وب سایت هایی با DA بالا به احتمال زیاد در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی مرتبط ظاهر می شوند که می تواند منجر به افزایش ترافیک و حتی درآمد شود.

یکی از عوامل کلیدی که اعتبار دامنه وب سایت را تعیین می کند، کیفیت و کمیت لینک هایی است که به آن اشاره می کنند. لینک‌های وب‌سایت‌های باکیفیت با محتوای مرتبط با ارزش‌تر از پیوندهای وب‌سایت‌های با کیفیت پایین با محتوای نامرتبط هستند. علاوه بر این، تعداد لینک‌هایی که به یک وب‌سایت اشاره می‌کنند نیز مهم است، زیرا نشان‌دهنده محبوبیت و اعتبار وب‌سایت در جایگاه آن است.

دامنه اتوریتی

عامل دیگری که به اعتبار دامنه وب سایت کمک می کند، سن آن است. وب‌سایت‌های قدیمی‌تر نسبت به وب‌سایت‌های جدیدتر امتیاز DA بالاتری دارند، زیرا زمان بیشتری برای تثبیت خود به عنوان منابع معتبر در جایگاه خود داشته‌اند.

کیفیت محتوا نیز عامل مهمی در تعیین اعتبار دامنه وب سایت است. وب‌سایت‌هایی با محتوای باکیفیت و اصلی که برای مخاطبانشان مرتبط و مفید است، نسبت به وب‌سایت‌هایی با محتوای کم کیفیت یا تکراری، اعتبار بالاتری دارند.

همچنین سئو داخلی و ساختار استاندارد یک وبسایت، در کسب اعتبار بیشتر تاثیرگذار است.

دیدگاهی در مورد “دامین اتوریتی یا اعتبار دامنه (Domain Authority) چیست؟

  1. محمد هاشمی گفت:

    بله، اگر تاریخ انقضا دامنه سایت بیش از یکسال باشه در بهبود سئوی سایت تأثیر داره. اما این تنها یکی از عوامل تاثیرگذار بر رتبه سایت محسوب میشه

  2. پشتیبانی مای لیان گفت:

    تا حدودی تاثیر خواهد داشت اما درصدی برای این تاثیرگذاری نمیشه مشخص کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *